Czy tylko sportowiec może być paleo?

Czy tylko sportowiec może być paleo?

Dieta paleolityczna stworzona przez doktora Cordaina Lorena jest niezwykle popularna wśród osób uprawiających ekstremalne sporty, które wymagają dużych pokładów energii. Coraz częściej jednak znajduje ona zwolenników wśród osób mniej aktywnych. Czy paleo jest dla nich?

Paleo dieta sportowa, kiedyś było to oczywiste stwierdzenie. Paleo, tak jak crossfit wraca do korzeni – jako dieta eliminacyjna dąży do wyeliminowania pewnych grup produktów. Dieta paleo ma odzworować sposób żywienia naszych przodków, czyli bazować na mięsie, rybach, warzywach i owocach. Taki sposób żywienia dostarcza organizmowi sportowca tego, czego potrzebuje, czyli energii i skłądników odżywczych, które pozwalają szybko zregenerować zmęczone po treningu mięśnie. Paleodieta zawiera więcej białka i tłuszczu, a mniej węglowodanów. Taka zrównoważona dieta wraz z optymalnym planem treningowym zapewnia maksymalnie dobre wyniki wśród zawodników, dlatego też cieszy się niesłabnącym powodzeniem.

Czy paleodieta może być dobra także dla osób, które nie uprawiają intensywnych treningów? Oczywiście, że tak. Ponieważ bazuje na nieprzetworzonych produktach i naturalnych składnikach jest idealnym rozwiązaniem dla osób z zaburzeniami pokarmowymi i trawiennymi. Dieta bazuje na owocach, warzywach, jajach, mięsie, ziołach i orzechach, a więc produktach, któe rzadko uczulają. Wyklucza się natomiast z diety paleo mleko i pordukty mleczne, nasiona, cukier, zboża i wszelkie sztuczne dodatki i ulepszacze. Paleodieta zawiera minimum składników drażniących ukłąd pokarmowy, jest zbudowana na bazie wielu składników odżywczych, więc z pewnością należy do diet sprzyjających naszemu zdrowiu.

Paleodieta jest dietą racjonalną, ponieważ nie ogranicza bezsensownie ilości spożywanych produktów, ale zamienia te zawierające puste kalorie na te, które dostarczają nam cennych składników odżywczych. Ponieważ polega ona na powrocie do prostych zasad żywienia nie zmienia niczego w naszych naturalnych przyzwyczajeniach, przez co stosując paleo nigdy nie narzekasz na głód, a dodatkowo odżywiasz się zdrowo.

Dodaj swoją odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

one × five =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>