Jak przygotować się do wyjazdu w delegację?

Jak przygotować się do wyjazdu w delegację?

Według prawa, jako pracownik danej firmy, nie możesz odmówić szefowi wyjazdu na delegację. Polecenie to należy spełnić, obojętnie czy wyjazd obejmuje daleką (np. zagraniczną), czy bliższą naszemu miejsca zamieszkania relokację. Jedynie kobiety w ciąży i rodzice opiekujący się dzieckiem do lat czterech mogą nie wyrazić zgody na taki wyjazd. Zanim jednak wybierzemy się w delegację powinniśmy uzgodnić z podwładnym kilka faktów.

Charakter podróży służbowej

Przed wyjazdem warto dokładnie i szczegółowo zapytać szefa o charakter podróży. Musimy wiedzieć na jak długo wyjeżdżamy i jakie zadania musimy wykonać w trakcie wyjazdu: będziemy prowadzić szkolenie, uczestniczyć w nim, czy przedstawiać nowemu klientowi firmy ofertę. Aby czuć się pewnie w trakcie wyjazdu warto rozwiązać przed jego rozpoczęciem wszystkie kwestie sporne, np. czy po powrocie z niego czeka nas więcej pracy związanej z nieobecnością w siedzibie firmy, czy za wyjazd zorganizowany w weekend dostaniemy dodatkowe wynagrodzenie itd.

Miejsce podróży – znajomość miasta

Niezwykle ważna dla naszego komfortu psychicznego jest także świadomość znajomości miasta. Warto zapytać o to, czy na miejscu czekała będzie na nas osoba, która pomoże nam odnaleźć się w obcym mieście. Kwestia ta jest niezwykle ważna w przypadku podróży zagranicznych, które wymagają znajomości zwyczajów panujących w innym kraju. Jeżeli miejsce delegacji znajduje się w Polsce warto pomyśleć o wypożyczeniu samochodu. Nowoczesne rozwiązania, takie jak wypożyczalnia samochodów Poznań lotnisko, gwarantują dostarczenie samochodu na miejsce naszego przyjazdu czy przylotu, dzięki czemu nie musimy martwić się zbędnymi formalnościami.

Zakwaterowanie

Hotel, w którym się zatrzymamy powinno być położone jak najbliżej miejsca, w którym odbywa się konferencja, czy kursy doszkalające. Najlepszym rozwiązaniem są hotele znajdujące się w centrum miasta. Dogodna lokalizacja umożliwi nam szybkie przemieszczanie się w nowej przestrzeni, a posiadanie wypożyczonego samochodu znacznie ułatwi nam trudy wyjazdu. Hotele dysponują też restauracjami, które zapewnią nam dostęp do odpowiedniego wyżywienia oraz rozrywek i relaksu (sale fitness, sauna, salony masażu), dzięki którym odpoczniemy po męczącym i pracowitym dniu.

Zwrot kosztów pobytu

Zgodnie z prawem po wyjeździe przysługuje nam zwrot kosztów obejmujący koszt przejazdu, dojazdu środkami komunikacji miejskiej, noclegu, pożywienia, i zakwaterowania oraz innych niezbędnych udokumentowanych wydatków (opłata za miejsce parkingowe czy płatny przejazd autostradą). Warto pamiętać o sporządzaniu faktur oraz kolekcjonowaniu paragonów i biletów, które potwierdzą wygenerowane przez nas koszty.

Zalety wyjazdu

Gotowość do wyjazdu z pewnością zostanie doceniona przez przełożonego, który odbierze ten fakt jako nasze zaangażowanie w pracę. Wyjazd taki zdecydowanie podniesie nasze kompetencje oraz korzystnie wpłynie na nasz wizerunek. Warto także dodać, iż delegacje pozwalają nawiązać liczne znajomości biznesowe, które niezbędne są niemal w każdej branży.

Dodaj swoją odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

11 + 13 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>