Aranżacja wymarzonej łazienki

Aranżacja wymarzonej łazienki

Urządzając dom większość osób skupia się zwykle na pomieszczeniach takich jak kuchnia, salon czy sypialnia. Nie bez powodu, bowiem właśnie w tych miejscach domownicy przebywają najczęściej. Warto jednak pamiętać, że duże możliwości aranżacyjne ma także łazienka. Nawet małe metraże przy odpowiedniej koncepcji można zagospodarować tak, by toaleta stała się miejscem wyjątkowym nie tylko pod względem praktycznym, ale także pod względem estetycznym. Dużą rolę w przypadku urządzania łazienki odgrywa wybór materiałów naściennych oraz podłóg. Wbrew pozorom rozwiązań w tym przypadku wcale nie jest mało, ponieważ na rynku w ostatnich latach pojawiło się wiele nowych możliwości związanych z użyciem materiałów wykończeniowych. W cenie są oczywiście płytki łazienkowe, jednak coraz częściej łączy się je z innymi produktami. Aranż łazienki powinien skupiać się nie tylko na ogółach, ponieważ to detale w efekcie końcowym bardzo wpływają na wrażenia domowników oraz gości. Kluczem do sukcesu w przypadku każdego wnętrza – także łazienki – jest dobra inspiracja. Można ją znaleźć w wielu miejscach, często bardzo nieoczekiwanych.

Ściany i podłogi w łazience

płytkiNajpopularniejszym materiałem wykorzystywanym przy wykańczaniu łazienki są oczywiście płytki ceramiczne. Warto jednak wiedzieć, jakie produkty wybierać, by maksymalnie spełniły one oczekiwania domowników. Przede wszystkim wybór płytek powinien być uzależniony od dostępnego metrażu. W przypadku małych łazienek doskonale sprawdzają się płytki łazienkowe w jasnych i stonowanych tonacjach. Wnętrze optycznie powiększy też mozaika ułożona z płytek o zimnych kolorach. Warto wybierać takie produkty, które dobrze odbijają światło. W ten sposób łazienka także będzie sprawiała wrażenie większej. Duże łazienki co prawda cieszą się większą dowolnością wyboru, jednak w przypadku wszystkich pomieszczeń tego typu najmniej ryzykowne będzie użycie płytek jednolitych. Większe metraże to oczywiście pokusa do zapełniania pomieszczeń niepotrzebnymi elementami dekoracyjnymi. Warto jednak wiedzieć, że niejednokrotnie przepych w przypadku aranżacji okazuje się gorszy niż zdrowy minimalizm.

Wanna czy prysznic

Łazienki z reguły nie są duże, dlatego domownicy muszą wybrać, jaką armaturę umieścić w łazience. Na szczęście niezdecydowani mogą umieścić wannę przy ścianie i dobudować do niej kabinę prysznicową. W ostatnim czasie bardzo popularne stają się natomiast tak zwane wanny wolnostojące, umieszczane zazwyczaj na samym środku łazienki. Takie rozwiązanie sprawdza się przede wszystkim wtedy, gdy pomieszczenie stylizowane jest na styl retro. Szczególnie wtedy, gdy wanna posiada nóżki wygięte w charakterystyczny sposób na zewnątrz. Najprostsze rozwiązanie w przypadku domków jednorodzinnych polega na wybudowaniu dwóch łazienek. Mniejsza zlokalizowana na parterze może być zaopatrzona w prysznic, natomiast łazienka na piętrze analogicznie będzie wyposażona w wannę. Dzięki temu jak głosi popularne stwierdzenie syty będzie wilk, a i owca cała.

Przechowywanie w łazience

ceramikaŁazienka służy nie tylko zaspokajaniu potrzeb fizjologicznych, ale także przechowywaniu różnych rzeczy. Warto zadbać o to, by w pomieszczeniu znalazły się praktyczne szafki pasujące jednocześnie do całego wystroju wnętrza. Rozwiązań w tym zakresie na rynku jest wiele. Popularnością wśród małych łazienek cieszą się wysokie, ale mało szerokie szarki. Zazwyczaj ich dolna część jest zamknięta, więc z powodzeniem można tam schować na przykład ręczniki. Górna część to zwykle półki, które znajdują zastosowanie dla kosmetyków, szamponów i innych produktów pielęgnacyjnych używanych na co dzień. W ostatnim czasie bardzo popularne stały się półki, które zamontowuje się w ścianie oszczędzając przy tym cenną przestrzeń. W większych łazienkach można zamieścić nawet tak zwane ławy łazienkowe, które dodają wnętrzu klasyczności i elegancji. Dość innowacyjnym pomysłem jest umieszczanie półek w zabudowanej wannie, którą można po bokach otwierać. Taka opcja także sprawdza się przede wszystkim w przypadku małych łazienek.

Detale a estetyka wnętrza

Detale to przede wszystkim dekoracje, które coraz częściej pojawiają się nie tylko w salonach, czy sypialniach, ale także w łazienkach. W przypadku niektórych pomieszczeń dekoracje pełnią także funkcje praktyczne. Lustra umieszczone na ścianach mogą optycznie powiększyć małą łazienkę i jednocześnie służyć domownikom każdego dnia. Coraz częściej wiele osób decyduje się aranżowanie łazienek w jednym stylu. Prym wiedzie tutaj wspomniany już wcześniej styl retro, aczkolwiek często domownicy cenią sobie także łazienki urządzane przy dominacji kolorystyki niebieskiej. Wybierając płytki łazienkowe warto zadbać o to, by były antypoślizgowe. Posiadanie tych ostatnich nie wyklucza jednak bezpiecznego korzystania z łazienek, ponieważ w takich przypadkach wystarczy zakupienie gustownego dywanika łazienkowego. Warto zadbać także o przyjemny zapach w toalecie. Wiosną i latem w łazience na parapecie można postawić nawet wazon ze świeżymi kwiatami. W zupełności wystarczą jednak zapachowe urządzenia podłączane do kontaktów.

Urządzenie łazienki nie zajmuje wiele czasu, dlatego warto podczas remontu czy budowy domu poświęcić chwilę na wybór odpowiednich płytek łazienkowych, wyposażenia niezbędnego w przypadku tego pomieszczenia oraz oczywiście kilku dodatków uzupełniających estetyczne aspekty związane z wnętrzem. Producenci działający we wspomnianej branży oferują dzisiaj wiele nowoczesnych rozwiązań, które nie tylko pozwalają łazienkę zaaranżować, ale także wystylizować ją na podstawie wybranego pomysłu. Warto pamiętać, że w przypadku małych pomieszczeń każdy element wpływa na inne, dlatego wszystko musi ze sobą doskonale współgrać. Co więcej, mały metraż wcale nie przeszkadza w aranżacji i nie wiąże się z tak wielkimi ograniczeniami, jak mogłoby się na początku wydawać. Odpowiednie rozwiązania mogą nie tylko optymalnie, ale także fizycznie powiększyć urządzane wnętrze. Przede wszystkim należy jednak wiedzieć, jak za takie urządzanie odpowiednio się zabrać.

Dodaj swoją odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + four =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>