Oprogramowanie do analizy rynku nieruchomości

Praca rzeczoznawcy majątkowego nie należy do najłatwiejszych, przede wszystkim dlatego, że w przypadku każdej wycenianej nieruchomości zmuszony jest on do podejmowania działań indywidualnych, odnoszących się do konkretnego obiektu w sposób jednostkowy.

Jako, że każda nieruchomość – bez względu na to czy jest do dom jednorodzinny, mieszkanie w nowym budownictwie czy lokal użytkowy – jest wyjątkowa, rzeczoznawca majątkowy zmuszony jest do brania pod uwagę rozbudowanej listy czynników, spośród których konieczne jest wytypowanie tych, które najdokładniej opisywać będą obiekt. Oczywiście warto wziąć pod uwagę fakt, iż rynek nieruchomości zmienia się w sposób dynamiczny i nigdy nie jest czymś stałym, osoba zajmująca się wyceną, przed przystąpieniem do sporządzania operatu szacunkowego, stanowiącego jego indywidualną opinię na temat szacowanego majątku, zmuszona jest nie tylko do przygotowania dokumentacji fotograficznej i zorganizowania wizji lokalnej, ale także do precyzyjnego przeanalizowania rynku nieruchomości. Biegła znajomość mechanizmów, którymi rządzi się rynek, jest niezbędna do dokładnego przyjrzenia się działaniom jego aktywnych uczestników oraz trendom, które decydują o tym, że w określonej chwili jedne nieruchomości będą bardziej pożądane, a inne mniej. Jest to o tyle istotne, że posiadanie własnościowej nieruchomości należy do istotnego majątku osobistego, który nie powinien być zarządzany w sposób nieprzemyślany czy pochopny. O tym, czy dany obiekt będzie cieszył się zainteresowaniem odbiorców i sprawi, że jego właściciel będzie usatysfakcjonowany etapami zawierania umowy kupna-sprzedaży, decyduje prawo rynku, które zmienia się w zależności od czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Nie wszyscy zadają sobie sprawę z tego, jak istotne jest dokładne przygotowanie się do zawarcia umowy i włączenia się do transakcji, co niejednokrotnie już kończyło się niezadowoleniem właściciela. Najlepszym rozwiązaniem zawsze jest spokojna obserwacja i korzystanie ze wsparcia specjalistów, którzy doskonale wiedzą kiedy warto inwestować, a kiedy nie. Za pośrednictwem odpowiedniego oprogramowania możliwe jest sprawne ustalanie bieżących i przeszłych statystyk, na podstawie których zdecydowanie łatwiej przewidzieć ewentualne zmiany i wykreślić czas, najodpowiedniejszy do wystawienia nieruchomości na sprzedaż, albo dokonaniu osobistego zakupu.

Dzięki nowoczesnej technologii oraz biegłości specjalistów w konstruowaniu oprogramowania na miarę XXI wieku, zarówno analityk i doradca do spraw nieruchomości, jak i sam rzeczoznawca majątkowy, jest w stanie szybko i skutecznie sporządzić analizę rynkową i wydrukować gotowy raport, stworzony na jej podstawie. Wykresy i statystyki mogą dotyczyć wąskiego obszaru zainteresowania, ale także większego terenu, na przykład do powierzchni całego kraju, przez co dane mogą pokazywać informacje zebrane z miesiąca, kwartału, półrocza lub też całego roku. Rzeczoznawca majątkowy chcąc precyzyjnie ustalić parametry, za pośrednictwem których będzie wyceniał określone mienie, powinien mieć przed oczami dane statystyczne i mieć możliwość przyjrzenia się wartościom nieruchomości podobnych pod względem wizualnym i technicznym, ale także lokalizacyjnym. Widząc podobieństwa i różnice charakteryzujące dwie podobne nieruchomości znajdujące się na tym samym, lub też bardzo podobnym obszarze, zdecydowanie łatwiej jest stosować metodę porównawczą, która jest najczęściej wybieraną metodą wśród osób zajmujących się wyceną majątków. Nowoczesne oprogramowanie wykorzystywane przez analityków i doradców ma rozbudowaną bazę danych, na podstawie której zdecydowanie sprawniej można przeszukiwać niezbędne informacje i na ich podstawie wykreślać statystyki, a także tworzyć profesjonalne raporty. Jest to bez wątpienia duże ułatwienie dla wszystkich osób, które jeszcze kilka lat temu zmuszone były do samodzielnego wyszukiwania i selekcjonowania danych, rozsypanych niejednokrotnie na ogromnym obszarze terytorialnym. Dbałość o każdy szczegół oraz precyzja w kształtowaniu oprogramowania sprawia, że zarówno rzeczoznawca majątkowy, jak i każdy inny profesjonalista zajmujący się na co dzień analizą rynkową i rynkiem nieruchomości, jest w stanie znaleźć istotną wiedzę, regularnie aktualizowaną przez specjalistów z branży. W ostatnim czasie to firma Walor wiedzie prym, jeśli chodzi o profesjonalne wyceny nieruchomości na rynku. O samej spółce więcej można poczytać na jej stronie firmowej.

Wielopoziomowa współpraca pomiędzy konkretnymi gałęziami branży nieruchomościowej zaowocowała dzisiaj sprawnym przepływem informacji oraz koniecznością stworzenia dodatkowego systemu zarządzania, który analizowałby na bieżąco pojawiające się informacje i przekazywał się za pośrednictwem sieci teleinformatycznej do baz danych, z których z powodzeniem mogą korzystać wszyscy specjaliści. Dzięki temu obecna praca – oparta cały czas o własną wiedzę i doświadczenie – wspierana jest przez nowoczesną technologię, pozwalającą na skrócenie czasu wszystkich wykonywanych zadań i dostarczanie klientom profesjonalnie i błyskawicznie zebranych informacji, stanowiących cenną wiedzę także o obecnej sytuacji rynkowej i społecznej. Mając przed oczami statystyki, doświadczony analityk, którym jest także rzeczoznawca majątkowy, jest w stanie błyskawicznie ustalić nie tylko jakie trendy obecnie rządzą całym rynkiem, ale jak scharakteryzowane jest całe społeczeństwo, żyjące na określonym terenie.