Prawidłowe żywienie psa

Prawidłowe żywienie psa

Każde żywe stworzenie potrzebuje właściwego odżywania po to, by mogło prawidłowo się rozwijać. Przykładem jest nie tylko człowiek, ale także nasze zwierzęta domowe, które nierzadko w środowiskach domowych zyskują status równorzędnego domatora. Tym bardziej powinniśmy zatem zadbać o to, by pożywienie pupila składało się ze składników bogatych w składniki odżywcze oraz witaminy. Warto mieć świadomość tego, że jedzenie przygotowywane dla ludzi nie rzadko jest dla zwierzaków odpowiednie. Niestety wiele osób nie zdaje sobie z tego sprawy, co w efekcie może prowadzić do różnego rodzaju chorób oraz niebezpiecznych powikłań. Jakie produkty można zatem podawać zwierzakowi? Okazuje się, że w dużej mierze zależy to na przykład od wieku psa, a także od jego stanu zdrowia i kondycji. Istnieją jednak główne założenia, którymi każdy właściciel i miłośnik psa powinien się kierować. Warto o nich wiedzieć i co najważniejsze powtarzać je niczym mantrę. W ten sposób zapewnimy pupilowi odpowiednie żywienie oraz wpłyniemy na jego zdrowie i ogólne samopoczucie.

Czy psy mogą spożywać nabiał?

Wiele psów pała nieskończoną miłością do różnorodnych produktów należących do grupy nabiałów. Warto zaznaczyć, że artykuły spożywcze takie jak różnego rodzaju jogurty, kefiry czy ukochany przez zwierzaki biały ser wcale nie szkodzą zwierzakowi. Co więcej, można podawać psom do picia nawet mleko. Należy jednak pamiętać, że nic na siłę, a dawka podawanych produktów także nie może być ponadprogramowa. Podobnie jak w przypadku człowieka, także w przypadku psa ważna jest dieta zbilansowana. Pies jedzący nabiał powinien spożywać odpowiednio mniej innych składników, na przykład mięsa. Warto o tym pamiętać, ponieważ zbyt dużo posiłków oraz ich nadmierna objętość może zaowocować przynajmniej nadwagą. Szczególnie w przypadku psów, które prowadzą statyczny tryb życia.

Czy psy mogą spożywać warzywa?

Kolejnym produktem obecnym w życiu wielu istot żywych są oczywiście różnego rodzaju warzywa. Jak w tym przypadku należy postępować w kontekście żywienia psa? Okazuje się, że spożywanie przez pupila warzyw opłaca się jak najbardziej. Warto jednak pamiętać, że zwierzak nie może spożywać warzyw cebulowatych i strączkowych. Negatywnie na układ trawienny psa działają także wszelkie rośliny pryskane podczas upraw. Każde inne warzywo zawiera cenne składniki odżywcze, dlatego co jakiś czas warto urozmaicać dietę pupilowi. Dowodem na to, że warzywa są w przypadku psów ważnym składnikiem odżywczym mogą być chociażby różnego rodzaju karmy. Zazwyczaj suche pokarmy oprócz składników mięsnych zawierają także elementy warzywne. Warto pamiętać jedynie o jednym aspekcie związanym z podawaniem zwierzakowi ziemniaków. Te ostatnie układ pokarmowy psa trawi dość opornie, dlatego podając zwierzakowi tego rodzaju warzywa należy zrobić z nich popularne w środowiskach domowych puree.

Kości oraz inne przysmaki dla psa

Na rynku zoologicznym można dzisiaj znaleźć nie tylko zwykłą karmę dla psa. Wielu miłośników zwierząt przynosi do swoich domów tak zwane przysmaki dla psów oraz specjalnie przygotowane kości, które pies może gryźć godzinami. Warto zaznaczyć, że takie elementy są w diecie psa jak najbardziej potrzebne. Różnego rodzaju przysmaki są bogate w substancje odżywcze i witaminy. Z kolei kości pomagają zadbać o szkliwo domowego pupila. Z drugiej strony te ostatnie urozmaicają zwierzakowi samotne godziny, gdy domownicy na co dzień są w pracy lub w szkole. Jeśli chodzi o kości pozostające po posiłku przygotowywanym w domu, najlepiej podawać zwierzakowi kości cielęce. Drobiowe i wieprzowe niezbyt dobrze wpływają na układ trawienny psa.

Karma sucha a karma mokra

otozooW zależności od kilku czynników zwierzakom w odpowiednim okresie ich życia podaje się karmę suchą lub mokrą. Małe szczeniaki powinny zatem jak najbardziej otrzymywać posiłki mokre. Przede wszystkim dlatego, że pogryzienie twardych i większych kawałków karmy będzie dla nich oczywiście niemożliwe. Stopniowo należy natomiast wprowadzać wspomniany pokarm w dietę pupila. Początkowo można go namaczać w ciepłej wodzie, by zrobił się bardziej miękki. Podobny proces odbywa się w przypadku psów starszych, dla których twarda karma stanowi niemały problem. Dorosły i zdrowy pies może otrzymywać karmę suchą i karmę mokrą zamiennie. Warto zadbać o to, by karma sucha zawsze znajdowała się w jego misce. Podobnie jest zresztą ze świeżą wodą przeznaczoną do picia.

Czego pies nie powinien lub nie może jeść?

Oczywiście istnieją produkty, których psy nie powinny spożywać lub których spożycie będzie dla nich niebezpieczne. Należy zatem unikać podawania pupilowi kości wieprzowych, kości drobiowych, słodyczy (przede wszystkim czekolady, ale mowa także o wyrobach czekoladopodobnych), a nawet – o czym często właściciele nie wiedzą – wędlin, sera żółtego czy przyprawionych solą i ostrymi produktami potraw. Warto przy tym zaznaczyć, że raz na jakiś czas pies może otrzymać od nas wymienione wyżej produkty, należy je jednak maksymalnie zminimalizować w jego diecie. Jeśli chodzi o produkty, których powinno unikać się całkowicie, warto wspomnieć chociażby o rybach zawierających dużo ości, warzywach strączkowych oraz o warzywach cebulowatych i całych ziemniakach.

Prawidłowa dieta wpływa na pupila. Nie tylko pod względem zdrowotnym, ale także pod względem jego samopoczucia. Warto mieć świadomość tego, że pożywienie oddziałuje więc na samopoczucie zwierzaka i jego zachowania. Odpowiednia dieta sprawia, że zwierzak jest zdrowy, jego sierść lśni i nie wypada, a kondycja nie pozostawia niczego do życzenia.

Dodaj swoją odpowiedź

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 16 =

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>